Psihoterapija je proces samospoznavanja, v katerem odkrivamo tiste vidike našega bitja, ki so vsakdanji zavesti skriti, hkrati pa iz globin nezavednega pomembno vplivajo na naše življenje. V nezavednem polju vsakega človeka se skrivajo tako veličastni dragulji, kot veliko bolečine, jeze in strahu. V psihoterapevtskem procesu boleče pretekle izkušnje predelamo, da preko različnih simptomov ne ovirajo več naše sedanjosti.
Psihoterapevtska pomoč pride v poštev pri različnih psihičnih težavah:
- občutkih strahu, krivde, praznine, obupa, nemoči, žalosti, depresivnih motnjah
- napadih panike, tesnobi, anksioznih motnjah, obsesivnih motnjah
- pri težavah s spanjem, stalni utrujenosti
- ob različnih življenjskih prelomnicah (rojstvo ali odhod otroka, selitev, izguba partnerja, izguba službe, smrt bližnjega ...)
- pri osamljenosti, težavah v navezovanju stika z ljudmi
- težavah v družinskih odnosih in pri vzgoji otrok
- težavah v partnerskih odnosih in težavah z intimnostjo
- vseh vrstah odvisnosti
- psihosomatskih simptomih*
- psihičnih stiskah ob različnih oblikah nasilja, zlorab ali drugih travmatskih dogodkov ...
* V primeru kakršnikoli telesnih simptomov, je najprej potreben temeljit pregled pri zdravniku.
Psihološko svetovanje
Psihološko svetovanje pomeni pomoč pri prilagajanju na aktualne življenjske situacije. S klientom o dani situaciji razmisliva iz različnih zornih kotov, oblikujeva cilje in izbereva metode, ki bodo pomagale doseči zastavljen cilj. Gre torej za zavestno sprejemanje odločitev za spremembe v smeri osebnostne rasti. Za razliko od psihoterapije je proces psihološkega svetovanja krajši in manj poglobljen.
Psihološko svetovanje se pogosto uporablja tudi na področju vzgoje otrok.
Medicinska hipnoza
Hipnoza je naravno in prijetno stanje globoke sproščenosti in osredotočenosti z znižanim zavedanjem zunanjega dogajanja. V podobno stanje pogosto spontano vstopimo npr. ob gledanju dobrega filma ali branju zanimive knjige.
Medicinska hipnoza je učinkovita in varna metoda, s katero v stanju usmerjene pozornosti in povečane sugestibilnosti lažje dostopamo do naših notranjih virov in hitreje dosežemo spremembe globoko zakoreninjenih vzorcev in navad.
Z njo si lahko pomagamo pri krepitvi samozavesti, obvladovanju stresa, zmanjševanju treme, izboljševanju koncentracije, anksioznosti in fobijah, nespečnosti, obvladovanju bolečine in premagovanju različnih vrst odvisnosti.